Krivična dela protiv imovine
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Pravni fakultet

Кривична дела против имовине представљају двадесет прву од тридесет шест глава Кривичног законика Републике Србије и налазе се у посебном делу законика. Кривични законик РС ступио је на снагу 1. јануара 2006.године. На тај начин је после 145 година од доношења првог Казнитељног Криминалног законика за Књажевство Србију донетог 1860. године и после скоро три деценије подељене законодавне надлежности Србија добила нови кодекс крвичноправних норми. Тиме је отворена нова страница у развоју кривичног права у нашој земљи. Прописи који чине посебни део Кривичног законика садрже норме које имају конститутивни карактер будући да се њима одређују појам, облежја и каарактеристике појединих кривичних дела. Овим се прописима конституишу и успостављају поједина кривична дела. Норме које се налазе у прописима посебног дела имају два саставна елемента: диспозицију и санкцију. Диспозиција је део норме којим се одређује појам и облежје бића кривичног дела. Санкција је део норме који одређује врсту и висину казне за учиниоца кривичног дела.
Кривично дело је основни, општи појам кривичног права. То је друштвено опасно, противправно, у закону одређено од виног човека извршено дело. То је, дакле, друштвено опасно понашање једног лица које је забрањено нормама правног поретка. Овим понашањем се проурокује штета (последица) по вредности, добра и интересе које друштво посебно штити. То значи да је кривично дело негативан, штетан, друштвено опасан људски акт, људско понашање. Али оно није само понашање човека као појединца, већ је то и негативна, штетна друштвена појава.
Радња извршења дела може бити предузета чињењем или нечињењем. Чињење представља свесно и вољно предузимање телесног покрета којим је остварена забрањена последица у спољном свету. Зависно од карактера предузете радње, разликују се и кривична дела. Тако је кривично дело чињења оно дело код кога се радња извршења састоји од активног понашања, од предузимања вољног телесног покрета. Највећи број дела у нашем праву су кривична дела чињења.
Објект заштите кривичних дела против имовине јесте имовина или пак право на имовину као једно од основних, универзалних људских права које гарантовано у члану 58. Устава Републике Србије.
Дефиниција имовине: Имовина представља скуп имовинских права и интереса.
Овим прописима се, првенствено, штити имовина која се састоји од ствари (предмета) и имовинских права и интереса везаних за ствари. Имовина, у ствари, представља својину неког лица, односно присвајање ствари и вредности у којима и преко којих се оне изражавају.
Имовина се обично јавља у облику покретне (а то је ствар која се може премештати са места на место без промене својства) или непокретне ствари (предмета) односно других имовински права и интереса који се по правилу могу вредносно изразити у новцу. Код појединих кривичних дела објкт заштите је не било која покретна ствар већ одређена ствар (моторно возило).

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!